Trinity Blood

Noélle Bor před Familia Sagrada v Barceloně

7. ledna 2007 v 16:56

Esther Blanchett

7. ledna 2007 v 16:45

Trinity Blood

7. ledna 2007 v 16:34

Mysleli jste, že jsou upíři na vrcholu potravního řetězce?

Už je to delší dobu, kdy jsem prvně viděla obrázky Trinity Blood a docela mě uchvátili. Jednalo se o artbook Frabrica Theologiae (najdete jej zde) a proto jsem se dlouho bála si anime Trinity Blood stáhnout, abych nebyla zklamaná. Nakonec jsem se k tomu odhodlala a Trinity Blood je první anime, které jsem v letošním roce viděla. V hodnocení ohledně kvality jsem ale přesto hodně nerozhodná.
Vývtarné zpracování je pěkné a vlastně mě ani nezklamalo, spíš příjemně překvapilo, protože jsem čekala větší hrůzu. Ale když vám řeknu, že produkci animace zajišťovalao Gonzo, tak vás to moc nepřekvapí, protože tohle studio má v referencích takové kousky jako Full Metal Panic!, Hellsing nebo Kiddy Grade. Jediné co mi trošku u Gonza vadí, že občas velikost očí až trošku přeženou. V Trinity se jim to povedlo jen u jedné osoby (Esther).
Po dlouhé době mě ale zase u anime zaujala hudba (když nepočítám Berserka). Výborný je nejen opening a ending, ale i některá hudba z děje. Už pracuju na stažení celého soundtracku. Tady bych moc chtěla poděkovat Dr.Strangelove, který mi do komentářů k článku Berserk napsal odkaz na stažení soundtracku (http://tenshi.spb.ru/anime-ost/), ale na té stránce se nachází opravdu spousty dalších soundtracků (mimo jiné i Trinity Blood). Takže opravdu moc díky!
Trinity Blood má opět jeden z oblíbených námětů: upíři a boj církve s nimi. Svět v tomhle anime je po armagedonu, ovšem kdy přesně tento armagedon byl není v seriálu specifikováno. Každopádně tento svět je takovou zvláštní směsicí moderních technologií (v seriálu ztracených - předpokládám, že chápete proč - neobjevuje se to v anime poprvé) a historických tradicí (oblečení, tradice, papěž, monarchie atd.). Hlavní postavou je Otec Abel Nightroad (nevím proč mu vybrali takovéhle jméno protože Japonci si na příjmení málem zlámali jazyk), který pracuje ve zvláštním oddělení AX, které se zabývá bojem s upíry. Toto oddělení patří pod velení Lady Cateriny Sforzy, která je kardinál, stejně jako její starší bratr. Jejich nejmladší bratr je papež. Mladý papež je pro mě osobně nejhorší postavou. Je to mladý kluk, který věčně mluví jenom bázlivým pisklavým hlasem a k breku nemá nikdy daleko. Jenže Abel není jen tak obyčejný člověk je to Crusnik, uměle geneticky vytvořený "upír", který pije krev upírů. Ale ve své normální podobě vypadá jako obyčejný lehce praštěný mnich, který má neustále hlad.
Ve světě Trinity Blood je svět rozdělen na několik mocenských říší. Lidské říše zhruba odpovídají západním evropským státům a zastřešuje je Vatikán. Jejich hlavním protivníkem je Impérium - upírská říše. Ovšem Impérium není homogenní a žijí tam i lidé,kteří se sice nepodílí na řízení státu, ale mají svá práva. Trochu výjimku v lidských říších tvoří Albion, který zahrnuje zhruba Angli, tam jsou upíří držení v podzemním městě, kde pracují s moderními technologiemi a vyrábí léky pro blaho lidí (samozřejmě, že ne úplně dobrovolně). Ono uspořádání tohoto světa je docela komplikované a nejsem si jistá jestli jsem ho vůbec pochopila správně.
Co jsem ovšem nepochopila vůbec je, jak to vůbec je s upírama. Sice jim vadí denní světlo stříbro, ale jedí normální jídlo a vůbec se netváří jako, že by chtěli každého na potkání vycucnout. Jediný případ, kdy měl upír chuť na krev bylo, když byl těžce zraněn kulkou, která měla údajně nějakým způsobem podpořit chuť na krev.
Každopádně cílem Lady Cateríny je snaha usmířit obě skupiny a zanechat bojů mezi nimi. Tomu jsou sice nakloněny obě strany, ale jinak to není vůbec jednoduché, protože si obě skupiny příliš nedůvěřují í a navíc existuje skupina Rosenkreuz Orden, která z neznámého důvodu je zásadně proti dohodě a snaží se obě skupiny co nejvíc rozeštvat. První půlka seriálu jsou celkem nezávislé příběhy, které na sebe přímo nenavazují, ale společné mají boj proti Resenkreuz. Ve druhé polovině se pak začíná více rozvíjet jednotná dějová linie a začínáme se i dozvídat více detailů. Ovšem nutno podotknout, že se toho v seriálu až příliš nedozvíme a dost informací si tvůrci nechávají pro sebe.Překvapivě důležitou úlohu tam hraje Esther, což je jeptiška, které Abel pomůže na jedné ze svých misí a pak ji přivede s sebou do Říma. Sice se na konci ukáže, že je celkem důležitou osobou, ale to spíše do budoucna. A to není jediná věc, při které na mě seriál působil víceméně jako pouze předehra nebo menší část nějakého většího celku. Chybí mi nějaké další díly, které by více rozvedli boj o další osud světa. V případě, že už se další pokračování neplánuje bylo možná lepší zvolit koncepci pouze dílčích bojů a nezatahovat do děje boj o celý svět. Shrnula bych to tím, že seriál šlo trošku líp propracovat a některé věci víc vysvětlit.
Nevím jestli už je to tím, že jsem pár anime viděla nebo se opravdu úspěšné věci kopíruí, ale v Trinity Blood mi přišlo docela dost známých detailů. Za prvé: Lady Catherína mi přípomíná Lady Integru z Hellsinga a obdobný je i vztah s Abelem respektive Alucardem. Zároveň Abel připomína Vashe z Triguna. Ať už svým komickým vystupováním než dojde na vážné věci nebo i tím jak nikoho nechce zabít.
No a ještě jeden bod, kterým je pojmenování postav. Cain a Abel celkem fajn, proč nepoužít Bibli, ale zarazilo mě že se v seriálu objevují česká jména: Karel hrabě z Amsterodamu, Mirka Fortuna a co mě dostalo nejvíc je Vaclav Havel :-D.
Jsem se zase nějak rozepsala :-o, takže abych to shrnula. Trinity Blood není špatný seriál a suma sumárum se mi docela líbil. Ale ke špičce má hodně daleko. Potřeboval by pár dílů navíc a trochu víc propracovat osudy jednotlivých postav, protože o většině z nich se nic nedozvíme a pokud, tak jen velice mlhavě a neurčitě, tedy spíše tak, že to podpoří zvědavost. A když připočítám pěknou kresbu a skvělou hudbu, tak Trinity Blood zařazuji někam lehce nad průměr.
Na závěr ještě odkaz na ANN a stažení opět z Anime Eden.
 
 

Reklama