Jyu Oh Sei - The Planet of the Beast King

16. ledna 2012 v 20:57 | Perdida |  Anime
Všichni kdo už nějaká anime viděli si určitě povšimli, že jejich tvůrci neustále opkaují několik námětů dokola. A tak divák anime je postupně stále náročnějnější a náročnější, respektive nově zhédnutá anime hodnotí mnohem přísněji, než ta která viděl dříve, jelikož originalita jednotlivých děl je pro něj stále menší a menší.
Osobně jsem se některým tématům (zde konkrétně sci-fi) vyhýbala a díky tomu, že jsem z žánru neviděla tolik, tak se mi Jyu Oh Sei líbilo. Ale samozřejmě nebylo bez chyb. Jedná se o malou sérii s 11 díly. Vše začíná zavražděním rodičů dvojčat Thora a Raie. Ti jsou pak v modulu zaslání na planetu obývanou divokými rostlinami. Na této divokové planětě žijí lidé ve čtyřech odlišných "státech", kterému vládne jednička, kterou může každý vytvaz na souboj a stát se tak novým vůdcem. Vůdci jsou pak k dispozici "jeho pobočníci" dvojka a trojka, jakožto druhý a třetí nejsilnější. Nejsilnější na planetě, kdo porazí všechny ostatní vůdce se stane tzv. Beast King (Král Bestie) a podle legendy může z planety odejít. Jelikož se pravděpodobně jedná o jedinou cestu z planety rozhodne se Thor, že v rámci své pomsty to musí dokázat. Že to bude těžké je každému jasné hned na začátku, ale obtíže, na které Thor narazí jsou ještě mnohem těžší než si kdy pomyslel a nesouvisí přímo se silou jeho soupeřů, ale s jeho vlastním srdcem a pocity.
Děj seriálu je rozdělen do dvou časových období. Nejprve je zachycen život Thora hned po přistání na planetě a jeho adaptace na místní podmínky. Pak je děj bez varování přenesen o několik roků do budoucnosti. Obě části mají hodně odlišnou atmosféru. První část nám představuje drsnou planetu a v kontrastu s ní dobré srdce hlavního hrdiny a především jeho elán, odhodlání a touho po pomstě, návratu domu a především po cestě na planetu Zemi (Thor není ze Země). Druhá část je mnohem více depresivnější, temnější a především Thorovo chování se významně změnilo. Je v tom jasně poznatlný rozdíl mezi dítětem a dospělým mužem. Depresivní mi to přišlo pravděpodobně proto, že je vidět jak život člověka obrousí... když jste dítětěm věříte, že máte možnost dosáhnout všecho, když se budete snažit, že změníte svět... Jenže jak člověk dospívá, tak vidí, že svět nezmění a že naopak svět změnil jeho... Už si nepřeje změnit svět, ale přeje si najít místo ve světě, které mu bude vyhovovat... A tak je to vidět i na Thorovi... Jenže on není obyčejný člověk a tak ho osud nenechá jen tak být, ale ještě mu pořádně ukáže zač je toho loket...
Musím upozornit, že je to smutné anime. Objebuje se tu celá spousta neštěsí, které může člověka potkat. Po prvním velkém neštěstí, které Thora potká jsem si říkala, že to přece tak nemůže být, že se dívám na anime a že se ukáže, že to tak ve skutečnosti není... Jenže ono je. Děj seriálu je napínavý, ale někdy to spíše na obtíž, protože jsem se bála, co nepěkného někoho z hlavních hrdinů potká. Skutečně tak seriál potvrzuje svůj název, že se jedná o planetu krále bestie. Jyu Oh Sei opravdu není seriál pro pobavení a já sama jsem z něj měla hodně smíšené pocity. Na druhou stranu má tu sílu změnit názor na problémy obyčejného člověka žijícího v našem až příliš pohodlném světě... skutečně mi pak připadalo nepatřičné "fňukat" nad mými problémy.

A přestože nakonec byla snaha o optimistický konec, padlo na něj až příliš mnoho obětí, aby to dokázala smazat hořký pocit, který mi po sledování Jyu Oh Sei zůstal.
Jyu Oh Sei je ten typ sci-fi, které mě dokáže oslovit. Prostředí a sci-fi věci nepoužívá pro příběh samý, ale pouze jako kulisu pro konfrontaci člověka s extrémním prostředí, jež pak v konečném důsledku odhlauje nitro člověka včetně jeho nejhorších stránek. Trošku (ale opravdu jen trošku) mi to připomnělo díla Ray Bradburyho a Eduarda Martina, které také využívají fantastické vynálezy, ke zkoumání lidského nitra.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nadia Nadia | 15. září 2013 v 20:54 | Reagovat

Ahoj,

nezavisle na tobe jsem se na tenhle serial tuhle podivala a taky jsem z neho mela smisene pocity.

U me to bylo ale hlavne proto, ze serial se snazil o vazny namet, jenze vetsina deje nejak postradala hloubku. Na to bylo 11 epizod ponekud malo, takze reakce postav mi pripadaly casto jako nahodne, nebo prilis prehnane v danych situacich. Take tam bylo na muj vkus prilis mnoho nelogicnosti.

Prestoze ten serial povazuju za stratu casu, zanechal na me stopu. Jeste par dni po shlednuti jsem se pristihla, jak nad nim premyslim. Na to jak podprumerni dej to melo, to na me urcitym zpusobem zanechalo dojem. Ze by nebyl az tak spatny nakonec?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama