Hana Yori Dango/ Boys Over Flowers

16. ledna 2012 v 21:33 | Perdida |  Anime

Máš červenou kartu!

From F4 with love

Asi jsem se hned na začátku nového roku zbláznila... Za prvé, dívám se na romantické kusy...Já???? Prosim??? Ano už je to tak, za posledních několik let jsem prodělala velkou změnu a ze začátku nenápadně a pokradmu se připletla do sledovaných děl. Během vánoc jsem prodělala jane-austenovské období a během týdne shlédla několik jejich zfilmovaných děl. Na anime jsem tak nějakou dobu neměla moc náladu a poté co jsem se před vánoci podívala na Jyu Oh Sei (viz. předchozí článek), jsem měla chvíli pauzu.
Už si ani nepamatuji, kdy jsem Hana Yori Dango stáhla, protože bylo zapomenuté mezi stohy jiných věcí na místě kam obykle anime vůbec neukládám. Nejdříve se mi do něj příliš nechtělo, protože mě trochu odstrašovala archaická grafika a nemoderní hudba openingu. Namátkou jsem zkusila otevřít nějaký díl zhruba uprostřed a zaujala mne scéna, kdy se mladík snaží políbit dívku, která ale nechce a to vše v doprovodu vážné (!) hudby. Tak jsem si řekla, že pokud jsem to kdy dala stahovat, tak to asi mělo dobrou referenci nebo hodnocení, případně mě něco zaujalo a staré kusy, které jsou stále ještě v oběhu většinou bývají kvalitní...Takže jsem se pustila do sledování a neskončila jsem dokud jsem úplně neumírala... To trošku přeháním, ale Hana Yori Dango jsem začala sledovat v sobotu odpoledne a když nepočítám 6-ti hodinový spánek a sem tam njěakou pauza na toaletu, popř. donesení jídla, pití, nepřestala jsem dokud jsem neshlédla všech 51 dílů a v neděli v 19 hodin ukončila maraton. Mám sklony k závislosti na anime, seriálech, hraní her, knížkách apod....Eyistují anime, která jsem viděla na jeden zátah, ale Hana Yori Dango vytvořilo naprostý rekord, protože 51 dílů na jednou už je opravdu velká porce anime...Tak a teď tedy k tomu, proč vlastně mě tak oslovilo?
Hana Yori Dango je milostný příběh a když se to hodně zestruční a zjednoduší, tak je v podstatě o lásce mezi chudou dívkou a bohatým mladíkem. Jenže jejich láska není vůbec jednoduchá...oba mají celkem komplikované povahy a tak se prostě a jendoduše nemohou domluvit... Jednou chce on ji ne a pak zase naopak, roli tam hraje milostný trojúhelník (vlastně spíše mnohoúhelník). Celé to ale začíná šikanováním na střední škole (jestli je opravdu v Japonsku šikana tak časta jak nám ukazuje anime a manga, tak jsem docela ráda, že jsem tam nechodila na střední... bych to asi ve zdraví nepřežila...). Makino Tsukushi z obyčejné rodiny chodí na elitní střední školu v Tokyu a přestože to jinak byla energická a přátelská dívka, ve škole se snaží být co nejvíce nenápadná a v podstatě přežít. Škole totiž autokraticky vládne F4 (Flower 4) v čele s Daimyojim Tsukasou. Jedná se o skupinu čtyř nejbohatších, nejkrásnějších a nejchytřejších dědiců. Tuto skupinku ve škole všichni obdivují, ale také bezmezně poslouchají a kdo se jim znelíbí, dostane do skříňky červený lísteček, který je deklarací války proti zmíněnému jedinci. Označeného chudáka pak různými způsoby šikanuje celá škola... Je celkem zřejmé, že Tsukushi je označena a to především díky svému silnému smyslu pro spravedlnost, když se zastane své kamarádky. Tsukushi se ale rozhodne, že bude bojovat a rozhodně ze školy kvůli šikaně neodejde tak jak to udělalo již mnoho studentů před ní. Podporou se jí stane jeden z F4 Hanazawa Rui, do kterého se Tsukushi zamiluje (jak jinak...). Jenže vše se zkomplikuje tím, že se do ní zamiluje sám největší autokrat Daimyoji Tsukasa. Jenže Tsukasa jak se patří na dědice největšího zaibatsu je pořádně... ekcentrický :-).
Na první pohled se seriál jeví jako klasická ukázka milotsného trohjúhelníku, v anime poměrně častém prostředí elitní školy v kontrastu s chudou rodinou hlavní hrdinky (to už jsem někdě slyšela.... nejmenovalo se to Popeluška? .. ne už to mám! Popelka to byla!). Všechny prvky, které se v Hana Yori Dango objevují jsou v anime hojně používané a tak zkušenější divák anime ví o co jde. Na druhou stranu, jsou v seriálu okamžiky, kdy se hlavní hrdinové zachovají hodně netypicky a divákovi (tedy alespoň mně) spadne čelist. Hodně netypický je pak hudební doprovod, protože ten v celém seriálu tvoří vážná hudba (většinou známější kusy). Ze začátku mi to přišlo hodně zvláštní, ale člověk si na to rychle zvykne. Vzhledem k tomu, že v seriálu jsou použivány hodně dlouhé záběry, hudba dobře umocní dojem, který ze scény na diváka srší. Přece jen jsou ale někdy jednotlivé záběry příliš dlouhé a jakožto divák jsem pak začala být hodně netrpělivá a především v pozdějších nočních hodinách jsem měla tendenci je přeskakovat a úplně to pak platilo v případě flashbacků. Těch je v seriálu požehnaně a jsou často příliš zdlouhavé.
Přesto Hana Yori Dango je velice kvalitní seriál, s dobře propracovanými postavami. Z mého vkusu bych snad jen zařadila více komických situací. Někdy to bylo až příliš dlouho moc vážné... A je pravda, že různých nedorozumění mezi Tsukushi a Tsukasou je tolik, že pak už člověk (pokud se nad tím zamyslí) vlastně nechápe proč se můžou mít rádi. I tzv. rozchodů je v seriálu až příliš a v některých pasáží jsem trošku ztrácela pojem, proč jsou vlastně na sebe oba hlavní představitelé naštvaní. Na druhou stranu seriál ozvláštňují i ostatní postavy, které jsou často velmi originální a bez nich by to asi někdy ani nešlo sledovat. V podstatě je tento seriál romantická slátanina - to musím upřímně přiznat- a jeho sledování vám nic nedá (bohužel), stejně jsem se během něj nesmírně bavila a přestože jsem se těšila na to až ho budu mít dokouknutý, když jsem skončila, nemohla jsem se ubránit smutku, že už je konec.
Jak už jsem zmínila na začátku, seriál je staršího data (1996) a bohužel je to na něm někdy hodně vidět. Především se jedná o někdy velmi nevkusné módní kreace hlavních hrdinů... Málem jsem umlátila smíchy, když Tsukushi v jednom z úvodních dílů prochází proměnou a je oblečena do drahých šatů a je ji aplikován make-up. Chlapci z F4 se celekm pravidlně objevují v opravdu úděsných modelech.
Hodně archaický je také pager... U nás ta věc nikdy nebyla moc populární a asi většina z nás si ji pamatuje jen ze starších amerických seriálů. Tady bych asi podotkla jen to, že si člověk občas nemůže zvyknout na to, že nemají mobilní telefony... Bože můj, jak nás všechny ta věcička dokázala zblbnout!
Každopádně, kdo máte rád romantiku, tak si Hana Yori Dango určitě užijete.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | E-mail | 27. prosince 2012 v 21:05 | Reagovat

Ahoj chtěla bych se zeptat jestli by si mi prosím nemohla poslat tu stránku kde to je nemužu to nikde najít díky prosím na email když to pujde :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama