Claymore

11. března 2011 v 19:16 | Perdida |  Anime

Do boje s velkým mečem!Na Claymore jsem narazila na stránkách My Anime List nebo na Anime News Network v doporučených titulech, které by se mi mohli líbit, pokud se mi líbil Berserk. Určité společné znaky mají, v obou se objevují rytíři, fantasy prvky a příběh hodně stojí na mezilidských vztazích a člověk se bojí co špatného se postavám stane. Při sledování Claymore, potažmo i Berserka, má člověk neustály pocit číhajícího nebezpečí, které přinese něco zlověstného, přestože ani nelze říct, proč by se něco mělo stát.
Clamyore je v seriálu pojmenování pro napůl lidi a napůl monstra zvaná Youma, která se živí lidmi. Claymore byli vytvořeni organizací pro pomoc lidem, aby sloužili k zabíjení Claymoru. Aby toho byli schopni, tak jsou proměni na poloviční monstra. Za normálních okolností jsou v podstatě lidmi, ale čím více "odemknou" své schopnosti, tím více se stávají monstry. Pokud svůj limit překročí přestanou být lidmi úplně a stanou se tzv. probuzenými, kteří už jsou monstry a ne lidmi. Hlavní postavou seriálu je Clare a její příběh sledujeme ve dvou časových rovinách. Jednak v době, kdy byla malou holčičkou a pak v dospělosti, kdy už se stala Claymore - lovcem příšer.

Claymore se mi jednoduše řečeno líbil. Bavil mě děj, líbilo se mi chování postav, které bylo logicky podkreslené, nechyběla akce. Přesto je tam něco proč ho váhám zařadit mezi opravdu vynikající anime. Nevím proč, ale v některých okamžicích působí Claymore až moc tísnivě. Možná je to všemi těmi "nešťastnými" blonďatými claymorkami nebo těmi nešťastnicemi, které svůj limit překročili... Pomáhají lidem, kteří se jich bojí a pokud ze sebe vydají maximum stanou se monstry. Ale asi nejzásadnějším kritériem pro vstup mezi opravdu špičková anime je ten, že už se na toto anime asi nikdy znovu nepodívám a je to především díky špičkovému ději, jehož nejsilnější stránkou je napínavost a moment překvapení. Jak už bylo řečeno seriál se odvíjí ve dvou časových rovinách a jedna je napínavější než druhá a pokaždé se stane něco co absolutně nečekáte. Na rozdíl od například hollywoodských filmů vám tady chybí jistota nebo tušení jak boj dopadne. Ani při boji správňáků versus špatňáků si nikdy nejste jisti, že to správňáci opravdu vyhrají. Samozřejmě nebudu tvrdit, že neexistují výjimky...

Pesimismus a smutek vyjadřuje v seriálu i animace. Působí šedě a bezbarvě, nejoblíbenějším prostředím jsou především šedé skály, ale vyskytují se i bažiny nebo lesy, které jsou taky takové negativní...Claymorky jsou vystížně prokresleny, přestože mají tolik společných rysů jsou jednotlivé osoby natolik identifikovány, že se je většinou nepletete. Jejich vzhled skvěle doplňuje jejich charakter. Přestože jsou rásné, sálá z nich nebezpečí a také nelidkost v tom smyslu, že nejsou pouze lidmi.
O Claymore se mi špatně píše a i proto jsem dopsání tohoto článku tak dlouho odkládala. Opravdu má mnoho prvků společných s Berserkem, protože kromě řezničiny, velkých mečů a bojů vyvolává ten nepřijemný pocit. Ale určitě je to anime, která je vynikající kvality a pokud patří žánr k vašim oblíbeným rozhodně se vám bdue líbit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama