The Girl Who Leapt Through Time - Toki wo Kakeru Shoujo

8. února 2011 v 19:39 | Perdida |  Anime
Toki wo Kakeru Shoujo 1

Skoky v čase


Popravdě na anime filmy nekoukám moc ráda. Obdobně jako jsem v předchozím článku zmiňovala, že nemám ráda OVA, protože s postavami nestihnu pořádně skamarádit, podobně je tomu i v případě filmů. Jenže narozdíl od OVA je pravda, že u filmů bývá kvalita vyšší. A příběh dívky která cestovala časem je super.
Už si nepamatuju jak jsem k filmu přišla nebo proč jsem se na něj rozhodla kouknout, ale přestože je to fil novější, rozhodně už je poměrně známý a populární. Kdo ho ještě neviděl, tak by tak měl co nejdříve učinit, protože to stojí za to.
Makoto Konno je celkem obyčejná 17-ti letá středoškolačka, až do okamžiku kdy získá schopnost vracet se v čase. Nejprve je nadšená, jak krásně může ovlivňovat své známky ve škole, užívat si zábavy a podobně, ale postupně se do vracení zamotává čím dál víc a jak s makoto, tak s jejím nejlepším kamarádem Chiakim to vypadá dost bledě. Nerada bych z děje prozrazovala více, protože bych tím ubrala na zážitku, který z filmu divák bude mít.
Toki wo Kakeru Shoujo 2


Protože přestože je film založen na poměrně otřepané myšlence cestování časem, zpracovává jej velmi neotřele a napínavě. Na začátku filmu jsem byla trochu skeptická, protože mě příliš nezaujali ani úvodní scény, ani grafika filmu, ale s postupujícím časem jsem byla stále více ponořena do příběhu. Kromě zábavy seriál přináši i nepominutelné postelství a poučení, že je nutné si vážit života, přátel a krásných okamžiků, které prožíváme a že i když se nám to nezdá, že všechno zlé je pro něco dobré. A stejně lehko jako se to řekne, tak těžko se to aplikuje v životě, že? Hlavní myšlenka filmu, přestože způsob podání je hodně rozdílný, mi připomněla mého oblíbeného spisovatele Raye Bradburyho, protože stejně jako v jeho povídkách je i zde velmi nenásilně vpravena do děje nějaká důležitá myšlenka, které by si měli být lidé vědomi, ale většina z nás ji ve svém všedním životě, který se tak moc liší od barvitých příběhů v anime nebo knížkách, opomíjí. Podobné příběhy k zamyšlení píše i např. Eduard P. Martin, český spisovatel, který je jedním z mých posledních objevů, což mě přivádí k myšlence, že bych mohla napsat i něco o knížkách které čtu, když už na ně v článcích o anime tak často narážím.
Toki wo Kakeru Shoujo 3


Film je založen na literární předloze Dívka, která skákala časem (1967) od japonského spisovatele Jasutakiho Cucui. Co jsem našla tak v Čechách byla vydána jeho kniha Peklo a povídky Stojící žena a Ukázková civilizace. Knihu si rozhodně pokusím půjčit. Dílo bylo také dvakrát zfilmováno. Jednou v roce 1983, který je hodnocen převážně kladně, viz: http://www.csfd.cz/film/160847-toki-wo-kakeru-shoujo/ , a po druhé v roce 2010 s výrazně negativním hodnocením, viz.: http://www.csfd.cz/film/272189-toki-o-kakeru-shojo/ . Ani jedno zpracování jsem neviděla.
Toki wo Kakeru Shoujo 4


Na závěr ještě jednou všem doporučuji, aby se na toto anime podívali a dosyta si užili napínavý děj. Já jej zařazuju do top class - tedy mnou nejvýše hodnocenýc
h anime, obodovaných 9 a zařazených do mnou nově zavedeného zlatého fondu :-)))

I hodnocení na ANN mluví za vše: http://www.animenewsnetw
ork.com/encyclopedia

/anime.php?id=6733
Délka: 98 minut
Rok výroby: 2006
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama